💡 Czy AI wyprze wyszukiwarki? - na razie idzie to średnio, a OpenAI szykuje własną wyszukiwarkę i daje "pamięć" ChatowiGPT; Premiera GitHub Copilot Workspace
WokółAI 07.05.2024
Jakiś czas temu zapytałem w ankiecie czy używacie AI do wsparcia się w planowaniu podróży. Przykładowo: jedziecie pierwszy raz do danego kraju i checie wiedzieć co zwiedzić, gdzie jeść, gdzie spać itp.
Ku mojemu lekkiemu zaskoczeniu AI raczej nie używacie. Spytałem więc w kolejnej ankiecie czego używacie i wychodzi na to, że głównie Google, czyli starej dobrej wyszukiwarki.
I w sumie nie jestem nawet bardzo zdziwiony, też tak robiłem jeszcze niedawno, ale dwie rzeczy się zmieniły:
Po pierwsze, artykuły pisane pod SEO zalały sieć i klikając w większość artykułów np. o ciekawych miejscach w danym kraju, musimy przebić się przez masę mało istotnego tekstu, kilka reklam i czasami i tak na koniec trafimy na galerię zdjęć do przeklikania. I mnie to zaczęło męczyć.
Po drugie, przyzwyczaiłem się coraz mocniej do używania chatbotów jako interfejsu komunikacji i siłą rzeczy korzystam też dużo z chatbotów AI w codziennym życiu i pracy.
Świadomy jednak tego, że żyję w bańce, zakładam że jestem w mniejszości (co ankieta potwierdza) i zastanawiam się co musi się wydarzyć, żeby pasek wyszukiwarki, który na pewno przyczynił się do ogromnego ułatwienia korzystania z Internetu i wyszukiwania interesujących treści, odszedł w niepamięć, na rzecz bardziej konwersacyjnych interfejsów. I czy nadchodząca wedle plotek wyszukiwarka od OpenAI, to zmieni?
🚀 A co działo się #WokółAI w ostatnim tygodniu?
OpenAI szykuje własną wyszukiwarkę - tak przynajmniej mówią plotki i mamy ją poznać w tym tygodniu
ChatGPT zyska pamięć, co ma sprawić, że będzie nas jeszcze lepiej wspierał
Amazon Q - asystsent biznesowy od AWS - został oficjalnie udostępniony
Kolejne gazety pozywają OpenAI i Microsoft za naruszenie ich praw autorskich
GitHub Copilot Workspace - jeszcze lepszy asystent developerów dostępny (można dołączyć do waitilisty)
Czy iOS 18 przyniesie wiele funkcji AI? Wszystko na to wskazuje
📰 A do poczytania i posłuchania w ostatnim tygodniu:
Influencer report 2024 - co z influencerami AI?
a16z AI podcast - bazy wektorowe i RAG - dlaczego to jest kluczowe?
Zapraszam do lektury 😊
👉 Poleć ten newsletter swoim znajomym, nie pozwól by istotne informacje dotyczące AI ich ominęły 😉
🔥 NOWOŚCI W ŚWIECIE AI
📰 Kolejne gazety pozywają OpenAI i Microsoftowi
Po New York Times, kolejne osiem amerykańskich gazet wniosło pozew za naruszenie praw autorskich, przeciwko OpenAI i Microsoftowi.
New York Daily News, Chicago Tribune i inni twierdzą, że wymienione firmy użyły ich materiałów, bez ich zgody, do trenowania swoich modeli AI.
https://www.axios.com/2024/04/30/microsoft-openai-lawsuit-copyright-newspapers-alden-global
🤖 Amazon Q oficjalnie dostępny
AWS w końcu ogłosił premierę Amazon Q - asystsenta AI dla biznesu, który ma na start przyspieszyć znacząco tworzenie oprogramowania.
Narzędzie ma nie tylko generować prezycyjnie kod, ale także wspiera testowanie, debugowanie i planowanie.
Dodatkowo potrafi on, mając dostęp do firmowych danych, dostarczać podsumowania, analizy trendów i odpowiadać na pytania biznesowe.
Wstępny feedback sugeruje ponad 80% wzrost produktywności pracowników.
Amazon Q to tak naprawdętrzy asystenty: Amazon Q Developer, Amazon Q Business, Amazon Q Apps.
https://www.aboutamazon.com/news/aws/amazon-q-generative-ai-assistant-aws
👩💻 GitHub Copilot Workspace - coś więcej niż dotychczasowy Copilot
GitHub zaprezentował GitHub Copilot Workspace - platformę któa integruje możliwości COpilota w cały proces developmentu, poczynając od brainstormingu, a kończąc na testach - pozwalając wykonać wszystkie te zadania używając języka naturalnego.
Założenie jest takie, żeby asystować developerom na każdym kroku ich procesu pracy, przy różnych zadaniach (np. zarówno tworzenie nowej funkcjonalności, jak i naprawianie błędów). Gotowy kod developerzy mogą commitować i dzielić się nim z innymi.
https://githubnext.com/projects/copilot-workspace/
🧠 ChatGPT zyskuje pamięć
OpenAI zaprezentowało fukncjonalność “pamięci” dla użytkowników subskrypcji Plus ChataGPT, która pozwala na pamiętanie przez chatbota informacji pomiędzy różnymi konwersacjami. Ma to pozwolić na lepsze rozumienie użytkownika i dostarczanie lepszych informacji, poprzez rozumienie i przechwytywanie kontekstu.
Funkcja ma możliwość włączenia/wyłączenia, choć na razie nie jest dostępna w Unii Europejskiej.
https://the-decoder.com/openai-introduces-memory-feature-for-chatgpt-plus-users/
🔍 Wyszukiwarka od OpenAI?
Pojawiły się spekulacje, że jeszcze w tym tygodniu zaprezentowana zostanie wyszukiwarka od OpenAI. Sladem okazało się utworzenie domeny search.chatgpt.com.
Gdyby takie narzędzie powstało, stało by się bezpośrednim konkurentem dla Google, a dokładnie dla jego SGE (Search Generative Experience) - które rozszerza “zwykłe” wyniki wyszukiwania o kontekstowe odpowiedzi wspierane AI.
https://mashable.com/article/chatgpt-search-announcement-what-we-know
🍏 iOS 18 i zapowiadane funkcje AI
Safari, Spotlight Search i Siri mają doczekać się znaczących usprawnień opartych na AI, będących cześcią nadchodzącego iOS 18.
Funkcje, jeszcze nie zapowiedziane oficjalne, mają pozwalać m.in. na tworzenie podsumowań wiadomości i stron internetowych i generowanie odpowiedzi. A wszystko to przy użyciu modelu Ajax, osadzonego bezpośrednio na urządzeniu Apple.
📰 DO POCZYTANIA I POSŁUCHANIA
🤳 Influencer marketing report 2024
Zastanawiasz się, czemu raport o influencerach jest czymś, co polecam Ci do przeczytania i jak to się ma do AI? Otóż w raporcie jest pewien ciekawy wniosek: jedynie 37% przedstawicieli pokolenia Z uważa za istotne, czy influencer jest prawdziwy, czy wyegenrowany przez AI.
https://sproutsocial.com/insights/data/influencer-marketing-report/success/
🎧 a16z AI podcast: RAG - gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy?
A do podsłuchania, o RAG - czym ta technologia jest, dlaczego jest ważna i gdzie jesteśmy jeśli chodzi o jej rozwój i dojrzałość (tl;dr: na starcie).